دانستنیهای عطر و ادکلن

راز بقای نوزاد: تاثیر عطر نوزاد روی میزان پرخاشگری والدین

آیا عطر نوزاد می تواند روی میزان پرخاشگری والدینش تاثیر بگذارد؟

آیا عطر نوزاد می تواند روی میزان پرخاشگری والدینش تاثیر بگذارد؟

هگزادکانال، مولکولی که توسط انسان دفع می شود و به وفور در پوست سر نوزادان یافت می شود، موجب تغییرات رفتاری در بزرگسالانی که در معرض آن قرار دارند، می شود. در زنان، این مولکول اتصال را در بخش‌هایی از مغز که با تصمیم‌گیری اجتماعی مرتبط است کاهش می‌دهد، اما در مردان ارتباط را افزایش می‌دهد.

به نفع نوزاد است که پدر خود را ارام و مادر را عصبانی کند. این کار از کودک کشی که در میان سایر حیوانات و پستانداران رایج است، جلوگیری کرده و به بقای نوزاد کمک می کند.

این یافته یکی از اولین یافته هایی است که ارتباط مستقیمی بین رفتار انسان و یک مولکول منفرد که از طریق حس بویایی دریافت می شود، ارائه می دهد.

منبع: موسسه علوم وایزمن (Weizmann Institute of Science)

آزاد کردن مولکول ها و عطر یکی از روش های رایج حیوانات برای انتقال پیام از طریق حس بویایی است. این شیوه از برقراری ارتباط در میان اکثر حیوانات کره زمین رایج است و اثرات اجتماعی و رفتاری واضح آن در میان پستانداران تایید شده است. با این حال، علم ما در خصوص شیوه تاثیر پذیری انسان ها از این نشانه های شیمیایی، هنوز بسیار محدود است. والدین نوزادان تازه متولد شده، معتقد هستند که نوزادشان عطر منحصر به فرد و خوشی دارند. اگرچه علم توضیح دقیقی در خصوص عطر نوزادان ندارد، اما تحقیقات اخیر دانشمندان ثابت کرده است نوزادان با آزاد کردن نوعی مولکول خاص، می توانند بر روی رفتارهای اجتماعی والدین خود تاثیر بگذارند.

عطر نوزادان می تواند شما را آرام و یا پرخاشگر کند!

هگزادکانول مولکولی است که توسط انسان ساخته می شود و مقدار بسیار زیادی از آن را می توان در پوست سر نوزادان پیدا کرد. بررسی این مولکول و تاثیرات آن در رفتارهای اجتماعی انسان ها، تغییرات رفتاری سریع والدین نوزادان را توجیه می کند. مطالعات نشان می دهند که استشمام این مولکول اتصالات مغزی زنان در بخش تصمیم گیری های اجتماعی را کاهش می دهد. به عبارت دیگر، زنان با استشمام این عطر، پرخاشگر و عصبانی تر می شوند. این در حالی است که استشمام این مولکول می تواند اتصالات مغزی مردان در زمینه رفتارهای اجتماعی را بهبود بخشیده و آنها را آرام سازد.

پرده برداری از راز بوی نوزادان توسط محققان

دکتر ایوا میشور و پروفسور نوام سوبل در مرکز تحقیقات و تصویربرداری مغز اریزل و دپارتمان علوم مغزی ویزمن بر روی مولکولی به نام هگزادیکانال، یا به اختصار Hex، کار می کنند. این مولکول بیشتر پستانداران را تحریک می کند اما رایحه قابل درکی ندارد. زمانی که این مولکول از طریق حس بویایی به مغز وارد می شود، مستقیما بر روی بخش برهمکنش های اجتماعی مغز تاثیر می گذارد. این مولکول می تواند شما را آرام یا پرخاشگر کند. این مولکول به عنوان یک عامل سیگنال دهنده شیمیایی شناسایی شده است. این دو محقق برای بررسی اثر این مولکول در رفتار انسان ها، یک آزمایش هوشمندانه طراحی کردند.
در آزمایش تشخیصی اثر Hex، ۱۳۰ نفر داوطلب شرکت کردند. از این افراد خواسته شده تا در ابتدا یک بازی کامپیوتری را به اتمام برسانند. بازی کامپیوتری بسیار تحریک کننده بود و می توانست افراد را خیلی سریع عصبانی کند. این مرحله سطح تحمل فردی شرکت کنندگان را مشخص می کرد. سپس نیمی از این افراد در معرض مولکول Hex قرار گرفتند و از هر دو گروه خواسته شد که دو دست دیگر بازی را انجام دهند. نتایج نشان داد عملکرد افراد و واکنش های اجتماعی آنها (عصبانیت، پرخاشگری و غیره) پس از قرار گرفتن در معرض استشمام مولکول Hex تغییر می کند.

آیا عطر نوزاد می تواند روی میزان پرخاشگری والدینش تاثیر بگذارد؟

بررسی دقیق تر این نتایج، محققان را شگفت زده کرد. با تصور اینکه ساختار مغزی زنان و مردان مشابه است، محققان این انتظار را داشتند که هر دو جنسیت واکنش یکسانی پس از استشمام مولکول Hex از خود نشان دهند؛ اما واقعیت چیز دیگری بود. آن ها متوجه شدند زنانی که در معرض این مولکول قرار گرفته اند، در مقایسه با گروه دوم، خشونت بیشتری را تجربه می کنند. این در حالی است که مردان رفتار کاملا معکوسی را از خود نشان دادند. مطالعات نشان داد مردان با استشمام مولکول Hex آرام تر می شوند.

راز بقای نوزاد: تاثیر عطر نوزاد روی میزان پرخاشگری والدین

مولکولی که به بقای نوزاد کمک می کند!

نوزادان امکان برقراری ارتباط کلامی را ندارند و به همین دلیل، ارسال سیگنال های شیمیایی، مانند عطر، یکی از روش های مهم آن ها برای برقراری ارتباط است. مولکول Hex به وفور در پوست سر نوزادان وجود دارد و مادر و پدر نیز به صورت ناخودآگاه این مولکول را استشمام می کنند. با استشمام مولکول Hex، میزان خشونت مادران افزایش پیدا میکند؛ اما خشونت در زنان حالت دفاعی دارد. بنابراین، آن ها از قلمرو، نوزاد و خودشان بهتر دفاع می کنند. این در حالی است که خشونت در مردان حالت تهاجمی دارد و به طور بالقوه، می تواند برای نوزاد و خانواده خطرناک باشد. بنابراین، به نفع نوزاد است که پدر خود را ارام و مادر را عصبانی کند. این کار از کودک کشی که در میان سایر حیوانات و پستانداران رایج است، جلوگیری کرده و به بقای نوزاد کمک می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا