دسته‌بندی نشده

راهنمای انتخاب بهترین کفش پیاده روی

راهنمای انتخاب بهترین کفش پیاده روی

پیاده روی یکی از بهترین، کارآمدترین، ساده ترین و ارزانترین ورزش هاست، که برای تمامی گروههای سنی مناسب است و سلامت روحی و جسمی افراد را تضمین میکند.

واضح و مبرهن است که اگر هر ورزشی به شیوه ی صحیح و با تجهیزات مناسب صورت نگیرد، عواقب جبران ناپذیر و عکسی را برای بدن در پی خواهد داشت. از مهمترین تجهیزاتی که برای پیاده روی با آن نیاز دارید یک جفت کفش مناسب مخصوص پیاده روی است.

کفش مخصوص پیاده روی بایستی ویژگی هایی داشته باشد تا عواقبی همچون کمردرد، زانو درد و … را برای شما در پی نداشته باشد.

در این مقاله سعی شده مهمترین ویژگیهای یک کفش پیاده روی خوب را بیان کنیم تا شما را در انتخاب و خرید بهترین کفش پیاده روی یاری نماید.

ویژگیها و خصوصیات کفش مناسب پیاده روی:

  • زیره کفش یکی از مهمترین قسمتهای کفش است که بایستی توجه ویژه ای به آن داشته باشید. زیره کفشهای مخصوص پیاده روی نباید زیاد نازک باشند و نه زیاد مرتفع و ضخیم تا در مسیرهای ناهمواری که پیش روی شماست کمترین فشار را به پای شما وارد سازند.

زیره کفش حتماً باید انعطاف پذیری کافی را داشته باشد تا امکان خم شدن کامل را در مرحله جدا شدن کامل پا از زمین داشته باشد تا سیکل راه رفتن به درستی انجام پذیرد. شایان ذکر است که انتخاب کفشهایی که زیره آنها به اندازه کافی انعطاف پذیر نباشند احتمال بروز خستگی عضلانی در پاها و همچنین دردهای عضلانی کف پا را زیاد میکند.

زیره ها بایستی به اندازه کافی نرم باشند تا بتوانند از نیرویی که از زمین به بدن منتقل میشود جلوگیری کنند. البته به این نکته توجه داشته باشید که نرمی بیش از حد و غیر استاندارد زیره هم مفید نیست و قابلیت خنثی کردن نیروهایی که از زمین به بدن منتقل میشوند را ندارد.

زیره کفش های پیاده روی هم بایستی دارای عاج های مناسب و استاندارد باشد.

  • کفی کفش: هنگام پیاده روی اولین نقطه از کف پا که ضربه میخورد پاشنه پا است و بعد از آن ضربه به سمت کف و پنجه پا در گردش خواهد بود. در نتیجه وجود یک بالشتک (کفی) انعطاف پذیر و نرم در کفش پیاده رویتان ضروری است (مانند کفی های مموری فوم در کفشهای اسکیچرز)
  • زبانه کفش نیز بایستی فوم دار و نرم باشد تا از فشاری که بند کفش و رویه کفش به سینه پای شما می آورند بکاهد.
  • وزن سبک نیز از ویژگیهای بسیار مهمی است که هر کفش پیاده روی بایستی داشته باشد. قطعا انتخاب کفشهای سنگین برای پیاده روی بسیار مضر و اشتباه است.
  • تنفس پذیر بودن رویه و کفی کفش: رویه کفش بایستی از الیاف مناسب تهیه شده باشد و منافذی در رویه در نظر گرفته شده باشد که به تهویه هوا و خنک شدن پا کمک کند تا باعث جلوگیری از بروز بیماریهای قارچی در قسمت پا شود.

همچنین بایستی در الیاف رویه از موارد شیمیایی حداقل استفاده شده باشد تا از بروز حساسیت های پوستی پا جلوگیری نماید.

کفی به کار رفته در کفش نیز بهتر است قابلیت تهویه داشته باشد تا پیاده روی لذت بخش تر و سالم تری را تجربه نمائید.

  • مناسب بودن سایز کفش هم از نکات مهمی است که در انتخاب کفش پیاده روی باید به آن توجه ویژه ای داشت. بهترین موقع برای خرید یا انتخاب سایز کفش ساعات پایانی روز است چرا که هنگام پیاده روی حجم پای شما هم از عرض و هم از طول افزایش پیدا خواهد کرد.

وجود فضای مناسب در قسمت پنجه پا بسیار مهم است، به نحوی که حدود ۳ تا ۵ میلی متر از انگشت شصت پایتان تا نوک کفش فاصله آزاد داشته باشد. کفش پیاده روی به هیچ وجه نباید به پای شما بچسبد.

افرادی که قوص کف پای زیادی دارند بهتر است از کفشهایی استفاده کنند که بیشترین انعطاف پذیری را داشته باشد و کمتر کف پا را محدود کند.

افرادی که دارای کف پای صاف هستند ببایستی کفشی با لایه میانی سفت جهت کنترل حرکت و چرخش پا تهیه نمایند.

  • از پوشیدن کفشهایی که مدت زمان زیادی از استفاده از آنها میگذرد برای پیاده روی خودداری کنید، چرا که این کفشها معمولا بسیاری از قابلیت های اولیه و مهم خود را از دست داده اند و کیفیت پیاده روی و سلامت شما را تحت تاثیر قرار خواهند داد. بهترین زمان استفاده از کفش ۶ تا ۱۰ماه یا ۷۰۰ کیلومتر می باشد.
  • از برندهای تولید کننده کفشهای ورزشی ، کفشهای اسکیچرز به دلیل رعایت استانداردهای لازم، از طرف پزشکان متخصص جهت پیاده رویهای طولانی توصیه میگردد.
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن